Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe Może się komuś zdarzyć, że pod koniec dobrego obiadu, spotyka go nieprzyjemna niespodzianka: pokrzywka, astma, wymioty, problemy z jelitami. Często winę przypisuje się zepsutej żywności. W rzeczywistości może chodzić właśnie o alergię na dany produkt. Alergie pokarmowe są podstępne. Zazwyczaj ujawniają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, ale mogą wystąpić również u dorosłych, zwłaszcza gdy spożywają oni produkty konserwowanie lub jedzenie z puszek. Nadużywanie alkoholu również może sprzyjać pojawieniu się alergii, gdyż ułatwia on wchłanianie substancji pokarmowych, na które organizm reaguje negatywnie. Trudno jest przewidzieć na jaki rodzaj produktu dana osoba jest uczulona. Często reakcja organizmu nie zachodzi po jednorazowym spożyciu, lecz po konsumpcji przedłużonej. Wystąpieniu objawów alergicznych sprzyja również okresowe osłabienie organizmu. Należy więc ustalić, który składnik diety jest odpowiedzialny za uczulenia, z jeżeli objawy powtarzają się, lepiej powierzyć sprawę lekarzowi. Istnieją wszakże pewne typy żywności, które szczególnie łatwo wywołują alergie. Okazuje się, że mniej więcej połowa żywności produkowanej na świecie jest fałszowana lub niejadalna jeszcze zanim trafi na stoły. Powody są różne: infekcje bakteryjne, pleśnie, mikroorganizmy chorobotwórcze lub pozostawienie bez konserwacji łatwo psujących się produktów. Najważniejsze środki ochrony własnego zdrowia znajdują się właśnie w kuchni. Posługujemy się nimi, zwracając baczną uwagę na stan żywności nabytej lub przygotowywanej w domu, przechowując ją w odpowiednim miejscu i dokładnie przestrzegając wszystkich wymogów higienicznych. Poziom technologii i higieny osiągnięty obecnie przez przemysł żywieniowy oraz nowe normy legislacyjne dotyczące produkcji, są w stanie zagwarantować maksimum bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o jakość żywności produkowanej fabrycznie. Co innego dzieje się z żywnością naturalną, czyli produkowaną na wsi lecz poza kontrolą państwa. Okazało się, że dawne praktyki, czyli owoce jedzone tuż po zerwaniu, mleko pite prosto od krowy, przetwory babci, wcale nie są godne polecenia. Przykłady te mogą powodować zatrucia pokarmowe i inne choroby.

Bazylia pospolita i tymianek pospolity

Bazylia pospolita i tymianek pospolity Bazylia pospolita inaczej zwana także bazylią wonną i bazylijką zwyczajną występuje w wielu odmianach smakowych. Roślina ta ma korzenny, słodkawy i pikantny zapach i smak. W kuchni wykorzystywana jest przede wszystkim do dań włoskich, fantastycznie pasuje do sosów na bazie pomidorów. Ponadto używa się jej między innymi do sałatek, ryb, drobiu, mięsa wieprzowego, zup itp. Bazylia bardzo dobrze wpływa na trawienie – łagodzi niestrawności, wzdęcia, kolkę, zapobiega nudnościom, a także na poprawę nastroju (działanie antydepresyjne). Wdychanie oparów herbatki z bazylii ma działanie przeciwgorączkowe, z kolei zimna herbata pomoże na problemy z oczami. Napar taki przygotowuje się ze świeżych liści bazylii z dodatkiem niezmielonych nasion. Pomocna może być także przy migrenowych bólach głowy. Działa przeciwbakteryjnie. Bazylia jest rośliną jednoroczną, wymaga pełnego słońca i lubi być często podlewana, jednak nie nadmiernie. Nie lubi niskich temperatur, dlatego wysiewa się ją sześć tygodni przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami. Poza właściwościami leczniczymi i wykorzystaniem w kuchni, bazylia również pięknie przyozdobi kuchnię, czy balkon. Tymianek pospolity. Pełna nazwa tej rośliny to macierzanka tymianek. Jest to ziele zawierające dużą ilość olejku eterycznego, przez co ma działanie bakteriobójcze, nawet na drobnoustroje, z którymi nie radzą sobie antybiotyki. Poza tym używa się go w zapaleniu górnych dróg oddechowych, przy ostrym kaszlu, chrypce, problemach z odksztuszaniem itp. Stosuje się go w nieżytach jelit i żołądka – pomaga skutecznie przy biegunce. Pomaga w trawieniu. Jego silny aromat sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w kuchni, zwłaszcza francuskiej. Jest również podstawowym składnikiem ziół prowansalskich. Jego smak jest nieco gorzkawy. Tymianek jest rośliną wieloletnią, o wysokości ok. 20-30cm, o drobnych listkach i kwiatkach (kwitnie latem), bardzo podobny do macierzanki. Nasiona tego ziela wysiewa się w kwietniu, jednak nie jest to jedyna droga pozyskania tej rośliny. Jej rozmnażanie możliwe jest także poprzez podział korzeni. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Tymianek można suszyć powiązany w pęczki, bądź rozłożony płasko w cieniu i w temperaturze niższej niż 30 stopni Celsjusza. Po wysuszeniu liście i kwiatki już bez łodyżek przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku i rozdrabnia dopiero przed użyciem.

Bieganie, sprint

Bieganie, sprint Biegać każdy może , jednak każdy z osobna powinien zdawać sobie sprawy z własnych możliwości by nie odnieść kontuzji bądź nie zachorować na serce. Chcąc rozpocząć regularne bieganie musimy pamiętać by zacząć od spokojnego tempa i stosunkowo krótkich dystansów. Robiąc zbyt wiele możemy bardzo łatwo zniechęcić do codziennego biegania. Gdy już nabierzemy w miarę dobrej wytrzymałości na początkowych małych dystansach , możemy zwiększać je stopniowo oraz urozmaicić sobie bieg poprzez przerywanie krótkimi odcinkami w czasie , których będziemy biec sprintem. Dzięki temu zwiększymy efektywność ćwiczenia. Należy w tym miejscu podkreślić ,że dystanse i długości sprintów są kwestią indywidualną gdyż tylko tak naprawdę my znamy najlepiej możliwości naszego ciała. Terminy są także kwestią indywidualną, jedni wola wczesne godziny ranne , drudzy zaś cenią sobie wieczorny truchcik. Ważne by znaleźć sobie dogodne miejsce do uprawiania tej czynności, najlepiej park gdy mieszkamy w mieście bądź pobliskie las gdy mieszkamy w mniejszych miejscowościach. Bieganie jest doskonałą formą wypoczynku dla osób spędzających dni powszednie za biurkiem.

Różne terminy i pielęgnacja

Różne terminy i pielęgnacja Pietruszkę można siać w dwóch terminach czyli jesienią na zbiór wczesnoletni i wiosną na zbiór jesienny. Jeśli planuje się zbiór pietruszki jesienią należy uwzględnić dwa czynniki a mianowicie dostępność wody oraz temperaturę gleby. Siew pietruszki musi być wykonany do ziemi ogrzanej gdyż jeśli jest ona zimna to wtedy wschody są bardzo długie, rośliny kiełkują nierównomiernie. Również niedostatek wody może być wręcz zgubny dla młodych roślin. Najlepiej wiosną siać nasiona w momencie gdy gleba się nagrzeje więc w okolicach kwietnia gdyż wtedy gleba jest już w miarę ciepła a na dodatek wilgotna po zimie. Jeśli mamy możliwość nawadniania poletek z pietruszką lepiej nasiona siać w maju gdyż ziemia jest dobrze nagrzana, rośliny szybciej wschodzą a korzenie roślin dobrze się przechowują. Pielęgnacja plantacji pietruszki polega przede wszystkim na zwalczaniu chwastów, chorób i szkodników. Najczęściej spotykanym szkodnikiem atakującym korzenie pietruszki jest połyśnica marchwianka. Najczęściej atakuje ona rośliny które wyrosły z nasion nie zabezpieczonych przed tym szkodnikiem wcześniejsza zaprawą. Wśród chorób pietruszki mamy takie jak mączniak prawdziwy baldaszkowaty, alteriozy oraz czarną zgniliznę. Choroby te prowadzą do obniżenia plonu oraz mogą spowodować znacznie straty w przechowywanej pietruszce.